افتتاح طرح آبیاری تحت فشاردرشهرستان سلطانیه

یکی دیگر از طرح های اجرا شده آبیاری تحت فشار در سطح شهرستان سلطانیه با حضور تنی چند از مسئولان این شهرستان از جمله فرماندار شهرستان و ... و با دستان یکی از جانبازان سرافراز 8 سال دفاع مقدس به بهره برداری رسید.

این طرح که به عنوان یکی از 10 طرح اجرا شده آبیاری تحت فشار در طی ایام اخیر در سطح شهرستان محسوب می گردد، در اراضی روستای خیرآباد واقع شده و در زمینی به مساحت 6/41 هکتار به بهره برداری رسید.

طرح مورد بهره برداری با اعتباری بالغ بر 3640 میلیون ریال اجرا شده است که 2080 میلیون ریال از کل اعتبار از طریق تسهیلات بلاعوض دولتی تأمین گردیده و مابقی اعتبار نیز یعنی 1560 میلیون ریال بطور آورده شخصی تأمین شده است.

با اجرای این طرح برای 30 نفر اشتغال زایی شده و تعداد 21 خانوار نیز از عواید آن بهره مند می گردند.

در حاشیه این افتتاح خالقی فرماندار سلطانیه با گفتن اینکه 22 درصد از اراضی مورد کشت در سطح شهرستان، تحت آبیاری تحت فشار قرار دارد از مسئولان مربوطه امر تأکیداً خواست تا برنامه ریزی های خود را به گونه ای معطوف سازند تا این شاخص در آینده نزدیک و در چشم انداز 5 ساله ششم به میزان قابل توجهی ارتقا یابد.

این مسئول با اشاره به وجود بحران کم آبی در طی سنوات اخیر گفت: برخورد نامناسب انسان با اکوسیستم و منابع آبی از جمله عوامل اصلی پدیدار شدن این بحران می باشد و تأکید داشت: نمود مدیریت جهادی بایستی در زمینه مبارزه با چنین بحران نگران کننده ای بیش از پیش ملموس باشد.

خالقی افزود: آبیاری به روش های سنتی، در حین وجود بحرانی چون کم آبی موجبات افزایش روزافزون مسائل مربوطه را فراهم خواهد ساخت و مسئولان مربوطه امر بایستی با قدم نهادن در حوزه فرهنگ سازی و آشنا سازی عموم به محسنات آبیاری تحت فشار و معایب قابل ملاحظه آبیاری سنتی، از بروز بیشتر مشکلات این زمینه جلوگیری نمایند.

فرماندار سلطانیه با اشاره به ارائه تسهیلات بلاعوض از سوی دولت برای پیاده سازی طرح های آبیاری تحت فشار از کشاورزان خواست تا با توجه به لزوم اغتنام چنین فرصتی و از سویی دیگر نیز برای جلوگیری از هدررفت جدی منابع آبی، نسبت به اجرای طرح های آبیاری تحت فشار در اراضی کشاورزی خود همت و توجهات لازم را داشته باشند.

این مسئول همچنین وضعیت چاههای غیرمجاز در سطوح مختلف کشوری، استانی و شهرستانی را غیر قابل توجیه خوانده و از متولیان مربوطه استانی صراحتاً خواست تا با تمهیدات لازم نسبت به انسداد چاههای غیرمجاز در حوزه کاری خود و جلوگیری از حفر چاههای غیرمجاز اقدامات جدی داشته باشند.

وی خطاب به متولیان مربوطه شهرستانی تأکید داشت: بایستی ترغیب و تشویق عموم کشاورزان به سمت و سویی باشد تا کشاورزان از بذورمقاوم تری در مقابل کم آبی و همچنین از دانه هایی که آب کمتری برای رشد استفاده می کنند، در طی فعالیت کشاورزی خویش مصرف نمایند و در این باره نسبت به جا انداختن مقوله کشت نسبی بیشتر محصولات استراتژیک در بین کشاورزان، توسط متولیان مربوطه امر تأکید داشت.

/ 0 نظر / 17 بازدید