جلسه شورای دهیاران وروسای شوراهای اسلامی بخش مرکزی شهرستان خرم دره

در این جلسه که با محوریت تشکیل کمیته شهرستانی توسعه بخش تعاون در مناطق روستایی برگزار شده بود فرماندار شهرستان خرم دره ثمره فعالیت شوراها و دهیاریها را در سطح کشور چشمگیر عنوان کرد و گفت: به برکت نظام مقدس جمهوری اسلامی و تلاش و همکاری و تعامل خوب شوراهای اسلامی و دهیاران ،شاهد شکوفایی و توسعه در روستاها هستیم .

مهندس شیخی دهیاران را بازوهای اجرایی شوراهای اسلامی برشمرد و اظهار داشت: هماهنگی دهیاران با شوراهای اسلامی و ادارات شهرستان ضامن موفقیت بیشتر در خدمت رسانی به روستائیان است که باید با شناخت نیازها و اولویت بندی نسبت به حل مسائل و مشکلات در روستاها گام های اساسی برداشته شود..

فرماندار شهرستان خرم دره با بیان وظایف دهیاریها ،تعامل اعضای شوراهای اسلامی و دهیاران رادر توسعه و آبادانی روستاها مهم ونقش آفرین دانست و همکاری در تامین امنیت ، حفظ اموال عمومی و دولتی، صدور پروانه های ساخت و... در روستاها را مورد تاکید قرار داد.

بخشدار مرکزی خرم دره در این جلسه گزارشی ازتعداد روستاهای شهرستان ، تعداد اعضاء شوراهای اسلامی و دهیاران، تعداد جمعیت و خانوار حاضر در 16 روستای دارای سکنه بخش مرکزی ارائه کرد و بیان داشت:تمامی روستاهای شهرستان از نعمت برق- و راه آسفالته برخوردارند و 5/89 در صد سکنه روستایی شهرستان به گاز شهری دسترسی دارند .

آقای قاسمی با اشاره به برخی پروژه های در دست اجرا طی یک سال گذشته از هفته دولت سال 92 تا هفته دولت سال 93 اظهار داشت: پروژه های گاز رسانی به روستای باغدره با اعتبار 18 میلیارد ریال ،نصب دکل های مخابراتی روستاهای اسلام آباد و انجلین برای آنتن دهی تلفن همراه با اعتبار یک میلیارد ریال ، زیر سازی و آسفالت راه روستای خلیفه لو با اعتبار 8 میلیارد ریال ، اجرای طرح مقابله با افت فشار و کاهش تلفات برق در روستای رحمت آباد  با اعتبار 8/1 میلیارد ریال ، اجرای طرح هادی روستای ویستان بالا با اعتبار یک میلیارد ریال و چندین پروژه توسط دهیاریها در سطح روستاهای بخش مرکزی خرم دره اجرایی شده است که یا به بهره برداری رسیده اند یا در هفته دولت 93 به بهره برداری خواهد رسید.

بخشدار مرکزی خرم دره همچنین به پروژه های در دست اجرای بخش مرکزی چون پروژه پایاب سد کینه ورس و تحت پوشش قرار گرفتن 900 هکتار از اراضی روستاهای بخش مرکزی، پروژه پایاب سد شویر و تحت پوشش آبیاری تحت فشار قرار گرفتن 200هکتار از اراضی و باغات روستا- پروژه احداث راه اسلام آباد فیله ورین نیز اشاره نمود.

در ادامه جلسه هریک از دهیاران و روسای محترم شوراهای اسلامی حاضر در جلسه شرح مختصری پیرامون                   ظرفیت ها و امکانات موجود در روستای تابعه و برخی مشکلات آن اشاره نمودند. برخی از مشکلات از قبیل: ساماندهی ورودی روستاهای قلعه حسینیه ، شویر، سوکهریز و اردجین -احداث درمانگاه در شویر و نصیرآباد – تکمیل سالن ورزشی نصیرآباد - تکمیل پارک روستاهای رحمت آباد و فلج و واگذاری ماشین آلات بلااستفاده موجود در دهیاریها اشاره نمودند.

مهندس محمودی مدیر کل دفتر امور روستایی و شوراها در این جلسه از زحمات شوراهای اسلامی و دهیاران تقدیر کرد و گفت: روستاهای شهرستان عموما" از روستاهای برخوردار می باشند که در برخی موارد قابل مقایسه با بخش های دیگر نمی باشند .

مدیر کل محترم دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری زنجان افزود: دهیار توانمند بایستی لایحه بدهد و نظر مساعد روستا را اخذ و مصوبه بگیرد نه اینکه منتظر طرح شورا باشد و حالت سکون بگیرد.

 مهندس محمودی طرح دستگاه اجرایی شدن دهیاریها را تحولی در خدمت رسانی به مردم عنوان کرد که در صورت تحقق  آن بسیاری از مشکلات اجرایی دهیاریها مرتفع می شود.

مدیر کل محترم دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری زنجان نظارت بر نحوه ساخت و ساز و صدور پروانه های احداث بنا را از وظایف اصلی دهیاریها برشمرد کهدر این راستا همکاری تنگاتنگ با اداره بنیاد مسکن و نظام فنی مهندسی روستایی به ساخت واحدهای مقاوم و ایمن خواهد انجامید و اجرای صحیح قانون در این زمینه تقابلات را از بین خواهد برد.

 مهندس محمودی در ادامه به برنامه های اداره کل امور روستایی و شوراها در اجرای برنامه های آموزشی دهیاران ، توزیع ماشین آلات به دهیاریها – پی گیری بیمه اعضاء محترم شوراها ی اسلامی – اجرای برنامه های فرهنگی ، ورزشی و اجتماعی در سطح روستاها- ایجاد روحیه شادی و نشاط در جامعه و... اشاره کرد.

شایان ذکر است که پس از پایان جلسه به اتفاق از پروژه های در دست اجرای دهیاریها و ادارات تابعه روستاهای سوکهریز ، شویر، اردجین ، نصیرآباد ، قلعه حسینیه و الوند بازدید کردند.

/ 0 نظر / 16 بازدید