تاکیدفرماندار خرم دره بربرنامه ریزی مناسب برای حفاظت ازمنابع آب شهرستان

به گزارش روابط عمومی فرمانداری خرم دره :دومین جلسه شورای حفاظت از منابع آب شهرستان خرم دره بادستور کار بررسی مصوبات شورای حفاظت از منابع آب استان و شهرستان خرم دره ،توین برنامه یکساله شورای حفاظت از منابع آبی شهرستان ،ارائه گزارش وضعیت بارندگیها ومنابع آب های زیر زمینی و سطحی با حضور مدیران دستگاه‌های اجرایی به ریاست مهندس شیخی فرماندار خرم دره در محل سالن جلسات فرمانداری برگزار شد.

فرماندار شهرستان خرم دره دراین جلسه با توجه به تداوم خشکسالی و کاهش بارندگی که سبب بروز و افزایش تخلفات برداشت غیر مجاز از منابع زیرزمین ،انتقال آب به خارج ازاراضی آبخور و افزایش شکایات مردمی گردیده تصریح کرد: شرکت آب منطقه ای زنجان به عنوان متولی اصلی صیانت از منابع آبی استان باید نسبت به اختصاص اکیپ گشت و نظارت مستقل برای شهرستان حداکثر ظرف 10 روز اقدام تا از بروزبسیاری از تخلفات آبی جلوگیری به عمل آید .

مهندس شیخی درادامه با تأکیدبر لزوم جلوگیری ازفعالیت چاه های غیرمجاز، خواستار نصب کنتورهای هوشمند آب و برق برای برخورد جدی با تخلفات آبی برخی افراد درشهرستان شد.

فرماندار خرم دره درادامه این جلسه بر لزوم همکاری و هماهنگی دستگاهای اجرایی ذیربط در حفاظت و نگهداری منابع آب شهرستان تأکید کرد.

مهندس شیخی با اشاره به این که باید برای تامین آب کشاورزی روستائیان  آب های سطحی را مهارو مدیریت کنیم تصریح کرد: این امر باعث جلوگیری از حفاری های غیر مجاز توسط افراد در روستاها می گردد.

فرماندار شهرستان خرم دره با بیان این که باید در انجام  بهتر هر کاری ابزار آن را نیز داشته باشیم گفت: هماهنگی دستگاه های عضو برای اجرای مصوبات شورا باید طوری باشد که به اجرای مصوبات پایبندبوده و مردم به صورت عینی اجرای آنها و قاطعیت ها را مشاهده کنند که به طور یقین در حفظ منابع آب های زیر زمینی موثر خواهد بود .

مقام عالی دولت در شهرستان خرم دره درادامه گفت:باتوجه به اینکه اکثر کشاورزان شهرستان ازروش معمول و سنتی غرقابی استفاده می کنندو روش آبیاری ها به صورت علمی انجام نمی گیرد،جهادکشاورزی بایددرراستای برگزاری کلاس های آموزشی وبرنامه ریزی برای صرفه جویی آب کشاورزی و تبدیل آن به مصرف بهینه را دربرنامه های امسال خودنیزداشته باشند .

فرماندار شهرستان خرم دره در پایان با توجه به وضعیت منابع و مصارف آب در شهرستان صرفه جویی در مصرف آب وبه ویژه در بخش کشاورزی را ضروری دانست .

در ادامه رئیس اداره امور منابع آب خرم دره ضمن تشریح وضعیت منابع آبی شهرستان گزارشی ازوضعیت سفره‌های آب زیرزمینی ومصارف این منابع درشهرستان ونیزمسائل و مشکلات مربوطه را ارائه داد.

مهندس محمدبیگی در این جلسه از ساماندهی و رفع عیوب کنتور های هوشمند آب و برق شهرستان تا آخر سال جاری خبر داد وگفت: الزام نصب کنتور هوشمند بر روی چاه های عمیق (بادبی بالای 10 لیتر در ثانیه )و همچنین الزام نصب کنتور های حجمی هوشمند برای واحد های صنعتی شهرستان خرم دره تا پایان سالجاری از برنامه های یکساله شورای حفاظت از منابع آب شهرستان است .

رئیس اداره امور منابع آب خرم دره با اشاره به اهمیت تشکیل شورای حفاظت ازمنابع آبی درشهرستان گفت: جلسات این شورا به ریاست فرماندار وباحضورمدیریت جهادکشاورزی،محیط زیست،دادگستری،نیروی انتظامی،شرکت توزیع نیروی برق،منابع طبیعی،شرکت پخش فرآورده های نفتی بادبیری اداره امور آب شهرستان درشهرستان تشکیل  می شوندکه بنا به ضرورت و نیاز همکاری شورا ،از روسای سایر ادارات نیز برای شرکت در این جلسات دعوت به عمل خواهد آمد.

در ادامه این جلسه مدیر جهاد کشاورزی خرم دره نیز در خصوص اصلاح الگوی کشت و آبیاری تحت فشار و طرح‌های نوین مدیریت مصرف آب در بخش کشاورزی گفت: مجموع پرونده های آبیاری تحت فشار تشکیل شده در شهرستان را 92 فقره عنوان کرد که در سطح شهرستان بیش از 4 هزار هکتار می باشد و قریب به 50 درصد تعداد چاه های شهرستان و سطح قابل اجرای آبیاری تحت فشار را پوشش می هد.

مهندس اسداللهی ادامه داد: با با توجه به حمایت های دولت از اجرای این پروژه پیش بینی می شود تا 600 هکتار در شش ماه اول سالجاری پرونده آبیاری تحت فشار به نتیجه برسد که این پرونده ها از لحاط تعداد بهره برداری بیش از 500 نفر از این حمایت ویژه دولت بهرهمند خواهند شد.

مدیر جهاد کشاورزی خرم دره در این جلسه همچنین گفت: تحول عمده شهرستان در پروژه های آبیاری تحت فشاراجرای چاه های مشاعی و نشان از بالا رفتن درک عمومی در راستای حفظ منابع آبی شهرستان دارد که باعث افتخار مجموعه جهاد کشاورزی و شهرستان خواهد بود.

 

/ 0 نظر / 14 بازدید