دومین مانور ارتقای توانمندی های شهرستان در قالب طرح محب درهفته کاهش بلایای طبیعی

فرماندار شهرستان خرم دره دراین جلسه  گفت:جلب مشارکت مردمی در مدیریت بحران به جهت حضور آنها درحین وقوع حادثه درمحل،درکاهش خسارات وصدمات بسیار موثر است ،‌لذا با توجه به اینکه اساس  طرح محب برساماندهی و جلب مشارکت مردمی استوار است ،باید مورد حمایت قرار گیرد  .

مهندس شیخی با اشاره به اقدامات سال گذشته و برگزاری مانور طرح محب در شهر خرم دره به عنوان پایلوت استان و متعاقب آن تشکیل تیم های محلی امداد و نجات و .... در محلات دیگر شهر خرم دره ابراز امیدواری کرد در سال جاری این طرح با ساماندهی و هماهنگی کاملتر و با فرهنگ سازی لازم بین مردم در سطحی گسترده تر عملیاتی شود و در قالب مانور هفته کاهش مورد ارزیابی قرار گیرد .

فرماندار شهرستان خرم دره گفت: در راستای افزایش امید در مردم با جلب مشارکت دستگاه های عضو شورای هماهنگی مدیریت بحران شهرستان ، ‌هر آنچه در توان شهرستان باشد حمایت های لازم از  طرح محب صورت خواهد گرفت .

رئیس اداره بهزیستی  شهرستان خرم دره در این جلسه بابیان این که در مدیریت بحران آنچه که بیشتر مورد توجه قرار می گیرد پیشگیری و مقابله و بازسازی صدمات جسمی وارده به مردم و خسارات وارده به مستحدثات است گفت: متاسفانه توجه جدی به مشکلات و صدمات روحی و روانی حادثه دیدگان صورت نمی گیرد.

خانم رحمانی ادامه داد:با توجه به مسئولیت های بهزیستی درحوزه آلام و دردهای روحی و مقابله با مشکلات روحی و روانی حادثه دیدگان ،طرح محب توسط بهزیستی تهیه شده است که در این راستا استانهای متعددی در کشور اقدامات متعددی را در زمینه فرهنگ سازی ،تشکیل تیم های محلی ، آموزش های لازم و تامین امکانات مورد نیاز  را به عمل آورده اند و در استان زنجان نیز برای اولین بار شهرستان خرم دره در هفته کاهش بلایای طبیعی سال گذشته مانوری را برگزار کرد که امیدواریم  در سال جاری در صورت  حمایت فرمانداری دومین مانور نیز با نظم بیشتر و برنامه ای کاملتر در هفته کاهش بلایای طیبعی برگزار خواهد شد.

خانم مظفری کارشناس امور پیشگیری اداره کل بهزیستی استان زنجان در ادامه جلسه گفت: طرح محب از سال 1385 در کشور توسط بهزیستی شروع شده و استانهای اصفحان ،‌ فارس ،  هرمزگان و .... در قالب این طرح فعالیتهای خوبی داشته اند و امیدواریم ما هم بتوانیم در قابل این طرح با حمایت شورای هماهنگی مدیریت بحران شهرستانها ،‌ در استان زنجان نیز در حوزه پیشگیری از اثرات بحران ها گام های موثر تری برداریم .

این کارشناس امور پیشگیری اداره کل بهزیستی استان زنجان ادامه داد:طرح محب از (( مداخله و حمایتهای روحی و روانی در بلایای طبیعی )) اقتباس شده و هدف از این طرح ارتقای آرامش روانی مردم و جلب مشارکت آنها درامداد رسانی به حادثه دیدگان وایجاد حلقه واسط بین سیستم مدیریت بحران دولتی و مشارکت کنندگان مردمی دربحران  است .ودر این طرح گروه های داوطلب  محلی شامل گروه های امداد و نجات ،‌امنیت،تدارکات ،ساماندهی اقشار آسیب پذیر و اطلاع رسانی درمحلات تشکیل شده و آموزش های لازم توسط دستگاه های مرتبط به آنها صورت گرفته و سازماندهی های لازم به عمل می آید .

در ادامه دیگر اعضای حاضر در جلسه نظرات و پیشنهاد های خود را در خصوص برگزاری این مانور بیان داشتند.

/ 0 نظر / 13 بازدید