خرم دره شهری با فرهنگ و تمدن بیش از هشت هزار ساله

مناطق مختلف و پر از جاذبه های گونا گون در کشور وجود دارد که کمتر مورد توجه قرار گرفته و شناخت و آگاهی آنها می تواند به اطلاعات گردشگران و مسافران به ویژه علاقه مندان منجر شود.
یکی از شهرهای با تمدن  استان زنجان ،خرم دره است که 90 اثر شامل تپه ها، محوطه ها، گورستانها، قلعه ها و ابنیه های تاریخی در خود جای داده است.
این شهرستان با مساحتی معادل407کیلومترمربع در قسمت جنوبی استان زنجان واقع شده است که از شمال به استان قزوین و از شرق و غرب به شهرستان ابهر و از جنوب به شهرستان خدابنده محدود می شود.
بر اساس آخرین سرشماری نفوس و مسکن در سال 1390 جمعیت شهرستان خرم دره بالغ بر 65 هزار نفر است که شامل یک بخش و یک شهر، دو دهستان و 18 روستا و زبان و لهجه مردم این شهرستان ترکی و فارسی است.
برخوداری شهرستان خرم دره از هوای پاک وسالم
برخورداری از هوای پاک وسالم یکی از ویژگیهای منطقه خرم دره است و مسافران و گردشگرانی که برای گذراندن تعطیلات قصد سفر به این شهرستان را دارند می توانند از هوای پاک و بدون آلودگی این منطقه استفاده کنند.
مکان های دیدنی و گردشگری شهرستان خرم دره


شهرستان خرم دره به دلیل داشتن آب و هوای مناسب و بسیار مطبوع و طبیعت با صفا از مهمترین مناطق گردشگری استان و کشور به شمار می رود.

آبشار آ راناج(آرانه) در ارتفاعات شمالی شهر خرم دره

آبشار آ راناج(آرانه) در ارتفاعات شمالی شهر خرم دره و مسیر دسترسی به شمال ،خالق بی همتا بر ب.م طبیعت بکر نقش های بدیعی خلق کرده که خصوصا در بهار دیدنی های سحر انگیز و خارق العاده ای از اکو توریسم منطقه را به تصویرمی کشد.

روستاهای زیبای انجلیین ،اسلام آباد (مغول آباد) و آراناج علاوه بر معماری سنتی و طبیعت زیبا ،مردمانی نجیب و میهمان نواز با سنت هایی دیرین دارد. مهمترین جاذبه های گردشگری این مسیر آبشار آرانه طبیعت بی همتا با حیات وحش منحصر به فرد را می توان مشاهده نمود.

شایان ذکر است آبشار آراناج در 25 کیلومتری شمال شهر خرم دره قرار گرفته که تا روستای مغول آباد (اسلام آباد) مسیر آسفالته و بقیه خاکی و مال رو می باشد .


باغهای وسیع میوه، کوچه باغهای قدیمی، کوههای همجوار، سدهای خلیفه لو و شویر و وجود آثار تاریخی فرراوان شامل قلعه های تاریخی، تپه ها و ابنیه تاریخی قدیمی ترین محوطه شناخته شده سکونت بشری در دوره دهکده نشینی و پیش از تاریخ در تپه ای به نام تپه خالصه در باغات شهر خرم دره بیانگر دیرینگی و سکونت اقوام بشری در شهر خرم دره حکایت دارد که همگی از مناطق بکر و دیدنی این شهرستان در کنار میهمان نوازی مردم فهیم و فرهنگ دوست خرم دره که زبانزد خاص و عام بوده، به شمار می آیند.
این شهرستان با توجه به خاک حاصل خیز و هوای معتدلی که دارد یکی از مهمترین مراکز کشاورزی استان زنجان محسوب می شود، از مهمترین محصولات این منطقه می توان به سیب، انگور، گردو، آلوچه، سیب زمینی و ...اشاره کرد که در این میان سیب لبنانی خرم دره از شهرت جهانی برخوردار است.
منطقه خرم دره ،منطقه ای کوهستانی محسوب می شود و از نظر طبیعت زیباترین جنگل ها و باغات میوه را در استان زنجان دارد که به همین دلیل به این شهرستان نگین سبز استان نیز می گویند.
از جاذبه های طبیعی و بکر این شهرستان می توان به کوچه باغ های زیبا و کوه های الوند با سه هزار مترارتفاع وˈ هپی داغی ˈبا ارتفاع تقریبی 1500متراشاره کرد که از گذشته های دور تاکنون نام شهرستان خرم دره با آنها قرین بوده است.
دره های سر سبز، چشمه سارها و صخره های عظیم از مناطق دیدنی و زیبای این دو رشته کوه در شمال و غرب شهرستان است که در ایام سال به ویژه در تعطیلات تابستان و نوروز پذیرای تعداد زیادی از شهروندان و هموطنان از سراسر کشور است.

مجموعه گردشگری سد خلیفه لو در فاصله 6 کیلومتری شمال شهر خرم دره که مسیر گرشگری خرم دره به استان گیلان را نیز شامل می شود .

همچنین کوه خلیفه لو و غار هیپی و مجتمع کشت و صنعت عظیم خرم دره وابسته به بنیاد شامل باغات میوه ،دامپروری و مرغداریها با سابقه بیش از چند دهه از جاذبه های گردشگری صنعتی این شهر به شمار می رود.

مجموعه ورزشی و اسب دوانی الهام (یعقوبی ) در فضایی به وسعت 25 هکتار با دارا بودن کلیه امکانات استاندارد جهت برگزاری مسابقات کشوری زمینه مساعدی را در حوزه گردشگری ورزشی شهرستان فراهم نموده است.میراث فرهنگی /بناهای تاریخی ثبت شده شهرستان خرم دره

در زمینه میراث فرهنگی و صنایع دستی این شهرستان ،شایان ذکر است که بر اساس بررسی های باستان شناسی صورت گرفته تعداد 40 اثر تاریخی شامل قلعه ها ،محوطه ها و تپه های باستانی – غارها و گورستان های تاریخی و بنا ،شناسایی گردید.

این منطقه به دلیل بهره مندی از خاک حاصلخیز و آب فراوان محل اسقرار اقوام مختلف بشری از پیش از تاریخ تا دوره معاصر بوده که به علت همین حاصلخیزی زمین و مساعد بودن آن برای کشت ساکنین آن اکثر محوطه های تاریخی آن بسیار بیشتر از تعداد ذکر شده بوده است.

از اثر به ثبت رسیده خرم دره ،می توان به تپه خالصه،تپه داستاران، تپه آرانج، قیزلر قلعه سی، آینه لر داشی، محوطه گوره چال، قبرستان سوکهریز، تپه سینداران، محوطه قینرجه، محوطه کرم بلاغی، محوطه خرابه لر، محوطه آخارباخار، درمان تپه سی و تپه نصیر آباد و... اشاره کرد.

این شهرستان همچنین دارای تپه ها و محوطه باستانی است و بر اساس یافته ها و نتایج کاوشهای باستان شناسان در تپه خالصه خرم دره که در حدود یک کیلومتری جنوب این شهر واقع شده است نشان می دهد که مردم این دیار در هشت هزار سال پیش، از فرهنگ و تمدنی پیشرفته برخوردار بوده اند.

صنایع دستی شهرستان خرم دره

صنایع دستی شهرستان خرم دره قالی و فرش بافی ،جاجیم ،گلیم ،گلدوزی ،منبت ،گیپور ،مشبک ،پته ،تصویر بافی ،سفالگری ،سرمه ،سوزن دوزی ،رودوزی های سنتی ،معرق و خیاطی از مظاهر هنری و فرهنگی این شهرستان بوده که حاکی از ذوق و استعداد مردم این دیار در گذشته و حال دارد.

حیات وحش و طبیعت شهرستان خرم دره

حیات وحش و طبیعت شهرستان خرم دره به علت واقع شدن در مجاورت کوههای شمال (انجیلین ،الوند و خلیفه لو و...)همچنین ارتفاعات بلند منطقه و بارش های فصلی از طبیعت بکر و زیبایی برخوردار است بطوری که در برخی مناطق این شهرستان جانوران و پرندگان حمایت شده همچون بز کوهی ،سنجاب زمینی ،آبچلیک ،چک چک دشتی ،زنبور خوار گلو خرمایی ،راسو ،بلدر چین ،هد هد ،کبک ،گرگ و... دیده می شوند.

مناطق زیبای جنگلی حاشیه رودخانه کبیر چشم انداز بی نظیر ی را برای گردشگران فراهم نموده که که در هر چهارفصل زیبایی های خیره کننده و منحصر به فردی دارد که کمتر جایی می توان آن را تجربه نمود دامنه های کوهستان های شمالی که در ضمن مسیر دسترسی میان بر به استان گیلان نیز می باشد جاذبه های فراوان و بکری برای گردشران دارد آنانی که به طبیعت و سیردر آن علاقمندند پیشنهاد می کنیم ضمن بازدید از باغات و چنگل های این شهر و بهره بردن از محصولات کشاورزی از دامن طبیعت زیبای کوهستان های شمالی شهر خرم دره نیز بهر گیرند.

باتشکر از روابط عمومی فرمانداری خرم دره

/ 0 نظر / 15 بازدید